Bun venit !

Anunt-concurs post vacant Îngrijitor

Informații la numărul de telefon: 0751262985

Anunț : La Școala Gimnaziala nr 1 Bragadiru, din numărul total de 84 de angajați un număr de 45 de angajați sunt vaccinați, respectiv un procent de 53,57% din numărul total de angajați.

Istoric

Școală cu cls. I-VIII nr.1 Bragadiru este o unitate de învățământ general obligatoriu amplasată în partea de sud-vest a capitalei țării, București.
Prima școală este construită de către moșierul Marinescu Bragadiru în anul 1888 și poartă denumirea Școală Mixtă. Cursurile școlare erau frecventate de 24 de copii (15 băieți și 9 fete).

În anul 1970 este dat în folosință o nouă clădire cu 8 săli de clasă situată pe Șos. Alexandriei nr. 243 (cea existentă și astăzi).

În anul 1979 se în folosința Corpul B cu 6 săli de clasă. Ne place reamintim în această localitate a existat școală "încă de pe vremea în care se scria pe nisip", așa cum reiese din Monografia scrisă de A. V. Gadei la 1905.

În anul 2007 se construiește Corpul C cu alte 3 săli.

În prezent În Bragadiru există o școală generală modernă, cu 19 clase, unde învata peste 800 de elevi. Pentru spațiul este insuficient, s-a luat hotarârea construirii unei noi unități de învatamânt cu 32 de clase și laboratoare.